Washed Up to trwający już od dłuższego czasu projekt Alejandro Durana, który pokazuje, jak natura jest nieustannie zanieczyszczana i niszczona przez ludzi. Te artystyczne instalacje ze śmieci w paradoksalnie piękny sposób ukazują tragiczną wizję przyszłości naszej planety, zakopanej w tonach plastiku i śmieci.
Duran, jako miejsce swoich instalacji wybrał odcinek wybrzeża w – w największym meksykańskim rezerwacie, chronionym przez władze federalne, a jedynym surowcem jaki wykorzystuje są zbierane w tym miejscu przez niego śmieci, przyniesione z całego świata przez fale. Plastikowe odpady, które do tej pory odnalazł, pochodzą z kilkudziesięciu krajów (w tym także z Polski!) i pokonały dziesiątki tysięcy mil morskich, docierając do tej zatoki w Meksyku. Pokazuje to tylko jak małą wioską stała się Ziemia i jak duży wpływ mamy na środowisko w odległym kraju.
Powstała w ten sposób seria zdjęć przedstawia nową formę kolonizacji przez konsumpcjonizm, gdzie nawet niezagospodarowane tereny nie są bezpieczne przed dalekosiężnym wpływem naszej kultury jednorazowego użytku.


Te bardzo ciekawe i mocne w swym przekazie instalacje ze śmieci, tworzą niezwykle estetyczne pejzaże, ale jednocześnie niszczą naturalne środowisko, w którym się znajdują. I to właśnie ta sprzeczność kreowana przez artystę, uświadamia nam jak blisko jesteśmy katastrofy ekologicznej i jednocześnie kreśli tragiczną wizję przyszłości, w której naturalne piękno przyrody zostaje zatopione w odpadach.


Jak sam wyjaśnia w swoim oświadczeniu na temat Washed Up:
– W trakcie trwania tego projektu zidentyfikowałem plastikowe odpady z pięćdziesięciu krajów na sześciu kontynentach, które zostały wyrzucone na brzeg wzdłuż wybrzeża Sian Ka’an. Wykorzystałem te międzynarodowe śmieci do stworzenia kolorowych rzeźb. Zderzając rękę człowieka i natury, czasami rozkładam obiekty w sposób, w jaki robią to fale; innym razem plastik przybiera kształt alg, korzeni, rzek lub owoców, odzwierciedlając przenikanie plastiku do środowiska naturalnego. Bardziej niż tworząc surrealistyczny lub fantastyczny krajobraz, instalacje te odzwierciedlają rzeczywistość naszych obecnych problemów środowiskowych. Powstała w ten sposób seria zdjęć przedstawia nową formę kolonizacji przez konsumpcjonizm, gdzie nawet niezagospodarowane tereny nie są bezpieczne przed dalekosiężnym wpływem naszej kultury jednorazowego użytku.
Komentarze