Wielokrotnie oglądając filmy animowane czy fantasy, zachwycamy się widząc bajkowe zamki. Ale niewielu z nas wie, że producenci filmowi najczęściej inspirują się tymi, które faktycznie zostały zbudowane! Najpiękniejsze zamki, przywodzące na myśl filmy Disneya, znajdują się w Niemczech, ale niemal każde europejskie państwo ma swój zamek z bajki! Głosujcie na najpiękniejszy!
#1 Neuschwanstein 🏰
Zamek Neuschwanstein
położony na terenie gminy Schwangau, niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Wstępny projekt opracował Christian Jank, a rozwinęli go Eduard Riedel i Georg von Dollmann. Król przeżył w zamku tylko kilka miesięcy i zmarł jeszcze przed ukończeniem budowy. Neuschwanstein był początkowo nazywany Neue Burg Hohenschwangau (Nowy Zamek Hohenschwangau), a obecna nazwa została mu nadana w 1886 roku.
#2 Zamek Hluboká
Zamek Hluboká (niem. Schloss Frauenberg)
to zabytkowy zamek położony w Hluboká nad Vltavou i uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Czechach. W drugiej połowie XIII wieku w miejscu tym wzniesiono gotycki zamek. Podczas swojej historii zamek był wielokrotnie przebudowywany. Po raz pierwszy został rozbudowany w okresie renesansu, a następnie przebudowany na barokowy zamek na zamówienie Adama Franza von Schwarzenberga na początku XVIII wieku. Obecny wygląd osiągnął w XIX wieku, kiedy Johann Adolf II von Schwarzenberg nakazał przebudowę zamku w romantycznym stylu angielskiego zamku Windsor.
Dodaj komentarz
#3 Zamek w Chambord
Zamek w Chambord (fr. château de Chambord)
– największy z zamków w dolinie Loary. Renesansowy zamek o planie nawiązującym do gotyckich zamków obronnych, został zbudowany między rokiem 1519 a 1559 na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Położony jest nad rzeką Cosson.
Dodaj komentarz
#4 Zamek Hohenzollern
Zamek Hohenzollern
- siedziba niegdyś rządzącej niemieckiej dynastii Hohenzollernów ze Szwabii. Jej przedstawiciele panowali w krajach niemieckich, m.in.: Brandenburgii, Ansbach, Bayreuth, Prusach oraz w latach 1866-1947 w Rumunii, a od 1871 roku jako cesarze niemieccy.
Dodaj komentarz
#5 Zamek w Bojnicach
Zamek w Bojnicach (słow. Bojnický zámok)
– romantyczny zamek z częściowo zachowanymi oryginalnymi gotyckimi i renesansowymi elementami architektonicznymi, położony w słowackiej miejscowości Bojnice. Jeden z najbardziej znanych zamków Słowacji. Od 1950 na zamku mieści się Múzeum Bojnice, oddział Słowackiego Muzeum Narodowego.
Dodaj komentarz
#6 La Mothe-Chandeniers
Zamek La Mothe-Chandeniers
leży wśród lasów i pól, koło miasteczka Les Trois-Moutiers w regionie Poitou-Charentes w Nowej Akwitanii, około 200 km na zachód od Paryża. Zamek początkowo należał do rodziny Baussay, panów na niedalekim Loudun, gdzie w 1. poł. XVII wieku doszło do głośnych wydarzeń uwiecznionych w powieści Aldousa Huxleya i operze Krzysztofa Pendereckiego, czy w opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, które stało się podstawą jednego z arcydzieł polskiej kinematografii - obsypanego nagrodami filmu Matka Joanna od Aniołów z 1961 roku.
Dodaj komentarz
#7 Zamek Eltz 🏰
Zamek Eltz (niem. Burg Eltz)
– monumentalny zamek w Niemczech w rejonie Eifel. Historyczna siedziba rodu von Eltz, znana już przed 1157 r., pierwotnie pełniąca funkcję warowni. Dzięki swojej malowniczej architekturze i położeniu jest jedną z ważniejszych w Nadrenii atrakcji turystycznych. Jeden z ważniejszych przykładów późnogotyckiej architektury świeckiej w Niemczech.
Dodaj komentarz
#8 Schloss Drachenburg
Schloss Drachenburg (niem. Schloss Drachenburg)
– pałac, znajdujący się na górze Drachenfels, na Siedmiogórzu w Königswinter, w Niemczech. Został wybudowany w latach 1882–1884, w stylu historyzmu. Zewnętrzna część pałacu powstała w stylu neogotyckim, w wewnętrznej części budowli wykorzystano styl neorenesansowy. Schloss Drachenburg jest mieszanką willi, zamku i pałacu.
Dodaj komentarz
#9 Moyland Castle
Moyland Castle (niem. Schloss Moyland)
- jest zamkiem na wodzie w Bedburg-Hau. To jedna z najważniejszych neogotyckich budowli w Nadrenii Północnej - Westfalii. Jego nazwa pochodzi od holenderskiego słowa Mooiland, co oznacza „piękny kraj”. Nazwa została prawdopodobnie wymyślone przez holenderskich pracowników, których były właściciel Jacob van den Eger zatrudnił do drenażu okolicznych podmokłych terenów. Budynek obecnie pełni rolę przede wszystkim muzeum, poświęconego twórczości artysty Josepha Beuysa, posiadając największa na świecie kolekcję jego prac.
Dodaj komentarz
#10 Pałac Anif w Salzburgu
Pałac Anif (niem. Schloss Anif )
- znany również jako Water Palace Anif, znajduje się na sztucznym stawie w Anif na południowym skraju Salzburg w Austrii. Pałac był niegdyś siedzibą biskupów Chiemsee, a potem mieścił się tu sąd aż do XIX wieku. Został on przebudowany między 1838 i 1848 w stylu neogotyckim. Anif można podziwiać w kilku filmach, w tym The Sound of Music i Frederick Forsyth.
Dodaj komentarz
#11 Zamek Carlowrie
Zamek Carlowrie
został zbudowany w szkockim stylu barokowym w latach 1852–1855 na obrzeżach Kirkliston, miasteczka około 10 mil od Edynburga w Szkocji. Należał tylko do dwóch rodzin: rodziny Hutchison, która go zbudowała i rodziny Marshall, która nabyła ją 130 lat później.
Dodaj komentarz
#12 Zamek w Pierrefonds
Zamek w Pierrefonds (fr. Château de Pierrefonds)
– średniowieczny zamek obronny w Pierrefonds. Od 1848 ma status zabytku o szczególnej wartości. Jego obecna forma jest rezultatem gruntownej rekonstrukcji przeprowadzonej przez Eugène'a Viollet-le-Duca w XIX wieku.
Dodaj komentarz
#13 Castillo de Colomares
Castillo de Colomares
to pomnik w formie zamku, poświęcony życiu i przygodom Krzysztofa Kolumba. Został zbudowany w pobliżu Benalmádena w Hiszpanii, w latach 1987-1994. Zajmując powierzchnię 1500 metrów, jest największym zabytkiem na świecie, ale zawiera także najmniejszy kościół na świecie, zajmujący powierzchnię zaledwie 1,96 metra kwadratowego.
Dodaj komentarz
#14 Predjamski Grad
Czteropiętrowy zamek we wsi Predjama w okręgu Postojna w Słowenii, pod ponad stumetrową pionową skałą wchodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu. Zamek wbudowany był pierwotnie w XII wieku w obszerną jaskinię w skałach, zakrywając jej wejście. Jego ślady widoczne są w głębi jaskini i wchodzą w skład poszczególnych zamkowych pomieszczeń. Później, około roku 1570 został rozbudowany do obecnego kształtu. Partie jaskini wykorzystywane przez zamek mają kontynuację z rozległym systemem korytarzy jaskiniowych, które położone są w większości poniżej zamku. Chroniła się tam w chwilach zagrożenia zewnętrznymi najazdami okoliczna ludność wraz ze swoim dobytkiem i inwentarzem.
Dodaj komentarz
#15 Zamek Orawski 🏰
Zamek Orawski (słow. Oravský hrad, węg. Árva vára, niem. Arwaburg)
– zamek na Słowacji, górujący nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Położony jest niedaleko granicy Polski (od Przełęczy Glinka ok. 37 km, zaś od Przełęczy Glinne ok. 40 km).
Dodaj komentarz
Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!