Książę Filip, Książę Edynburga i małżonek królowej Elżbiety II, urodzony 10 czerwca 1921 r., zmarł 9 kwietnia 2021 r., na zaledwie kilka miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami. Chociaż nie był najbardziej znanym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, Filip miał znaczące powiązania królewskie na długo przed ślubem z Elżbietą w 1947 roku. Poznaj kolejne zaskakujące fakty o księciu Filipie.
Podwójnie urodziny Księcia Filipa.
Filip urodził się w 1921 roku w Mon Repos na wyspie Korfu u zachodniego wybrzeża Grecji. W tamtym czasie Grecja nadal używała kalendarza juliańskiego (i nie przyjęła gregoriańskiego kalendarz do 1923 r.). Różnica między nimi oznacza, że w swoim rodzinnym kraju urodził się 28 maja, a nie 10 czerwca.
Na nazwisku rodowym księcia można połamać język.
Od 1947 roku Filip zaczął używać nazwiska Mountbatten (nazwisko jego matki). Gdyby posługiwał się nazwiskiem swojego ojca brzmiałoby: Schleswig-Holstein-Sonderburg- Glücksburg.
Trudne dziecińtwo.
W 1930 roku u matki Filipa, księżniczki Alice, zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Diagnoza doprowadziła do usunięcia jej z rodziny i umieszczenia w zakładzie, najpierw w Berlinie, a następnie w sanatorium w Kreuzlingen w Szwajcarii, gdzie przez wiele lat była poddawana ponuremu leczeniu. Zygmunt Freud – przyjaciel ciotki Filipa – uważał, że stan Alice był spowodowany frustracją seksualną i zalecił wielokrotne prześwietlanie jej jajników, co według Freuda było próbą ochłodzenia jej. W 1937 roku, będąca w zaawansowanej ciąży siostra Philipa – Cecilie, zginęła w katastrofie lotniczej wraz z mężem i większością ich dzieci. W następnym roku jego wujek i opiekun George Mountbatten zmarł na raka w wieku zaledwie 45 lat.
Pierwsze spotkanie Filipa i Elżbiety II
Po ukończeniu studiów Filip był kadetem marynarki w Royal Naval College w Dartmouth. Podczas królewskiej wizyty w Dartmouth w 1939 roku królowa Elżbieta (matka obecnej królowej, żona Jerzego VI) zapytała, czy Filip na czas wizyty będzie opiekunem jej dwóch córek, księżniczek Elżbiety i Małgorzaty. Filip i Elżbieta spotkali się po raz pierwszy na weselu w 1934 roku, ale to po tym oficjalnym spotkaniu para zaczęła wymieniać listy i romans szybko rozkwitł.
Książe Filip i Królowa Elżbieta byli spokrewnieni.
Zarówno królowa, jak i książę Filip byli prawnukami królowej Wiktorii, a pradziadek Filipa, Christian IX z Danii, był także dziadkiem dziadka królowej, George’a V. Więc w zależności od tego, jak na to spojrzeć, byli kuzynami drugiego lub trzeciego stopnia.
Ogłoszenie zaręczyn przesunięto o rok.
Filip poprosił Jerzego VI o rękę jego córki latem 1946 roku. Król zgodził się, ale poprosił, aby ogłoszenie ich zaręczyn zostało odłożone do 21 urodzin Elżbiety, w kwietniu następnego roku. W rezultacie zaręczyny pary zostały ogłoszone dopiero 9 lipca 1947 roku.
Żadna z sióstr księcia nie była obecna na królewskim ślubie
Do 1947 roku wszystkie trzy siostry Filipa, które przeżyły, wyszły za mąż za niemieckich arystokatów. Nastroje antyniemieckie były tak powszechne w powojennej Wielkiej Brytanii, że żadnemu z nich nie pozwolono uczestniczyć w królewskim ślubie.
Ojciec królowej Elżbiety nie lubił Filipa
Time z 1957 roku pisał, że ojciec księżniczki, król Jerzy VI nie przepadał za Filipem. Pomimo brytyjskiego pochodzenia Filipa i jego dobrych wyników w wojnie, Jerzy VI był głęboko zaniepokojony tym, jak brytyjska opinia… przyjmie greckiego księcia jako męża przypuszczalnej dziedziczki – donosił Time. Było też coś w zuchwałym młodym mężczyźnie jego córki, z jego głośnym, hałaśliwym śmiechem i jego tępymi, morskimi manierami, co irytowało delikatnego króla. Poza tym Filip był biedny (przynajmniej według standardów królewskich), wygnany, miał niemieckie korzenie i nazistowskich krewnych i nie był uważany za właściwy wybór dla księżniczki.
Książe Edynburga to nie jedyny tytuł Filipa
Filip był nie tylko księciem Edynburga, ale także posiadał tytuły hrabiego Merioneth i barona Greenwich w hrabstwie London. Był technicznie członkiem brytyjskiej Izby Lordów, wyższej izby brytyjskiego parlamentu. Książę jednak nigdy nie zasiadał w lordach, ponieważ królowa musiała pozostać neutralna politycznie.
Miał licencję pilota
Nauczył się latać samolotami w Królewskich Siłach Powietrznych w 1953 roku. W 1956 roku dodał do tego licencję śmigłowca, a w 1959 roku licencję pilota prywatnego. W 1997 roku pilotował swój ostatni lot (w wieku 76 lat), zgromadził prawie 6000 godzin latania na 59 różnych typach samolotów.
Książe Filip jako pierwszy z rodziny królewskiej udzielił wywiadu w tv
Udzielił wywiadu w sztandarowym programie publicystycznym BBC Panorama 29 maja 1961 roku.
Władał trzema językami.
Mówiono, że Filip rozumiał trochę z języka greckiego, ale nie mówił płynnie ani w tym języku, ani w języku duńskim (pomimo swoich korzeni). Ale mówił biegle po niemiecku i (podobnie jak królowa) i władał francuskim.
Był artystą i projektantem
Na emeryturze książę Filip miał również czas na jedno ze swoich ulubionych zajęć: malowanie. Wystawa sztuki z okazji jego 90. urodzin w 2011 r. upamiętniła jego prace jako artysty, prezentując jego obrazy, a także projekty biżuterii, w tym bransoletkę dla żony i witraże, które były częścią renowacji zamku Windsor.
Był ekologiem
Wszystkie te inne stworzenia mają równe prawo do istnienia tutaj. Nie mamy wcześniejszych praw do ziemi niż ktokolwiek inny, a jeśli oni tu są, dajmy im szansę na przeżycie – mówił książe. Według królewskiej strony internetowej książę Filip zaczął podróżować samochodem elektrycznym w latach sześćdziesiątych XX wieku, ponieważ obawiał się zanieczyszczenia spalinami.
Był jednym z najbardziej zajętych wśród królewskiej rodziny
Przez całe życie Philip był zaangażowany w ponad 700 różnych organizacji i jako patron lub prezydent przewodniczył ponad 1000 oficjalnym zebraniom. Zanim ogłoszono, że w 2017 roku wycofa się z życia publicznego, pojawił się na ponad 22 000 oficjalnych wydarzeniach i wygłosił około 5500 przemówień w ciągu całego życia służby.
A także najdłużej żyjący mężczyzna w brytyjskiej rodzinie królewskiej.
Od 2021 roku tylko Królowa Matka i Księżna Alicja, księżna Gloucester (jedna z ciotek Elżbiety II) przeżyły księcia Filipa: Królowa Matka miała 101 lat po jej śmierci w 2002 roku, podczas gdy Alicja zmarła zaledwie dwa miesiące przed swoimi 103 urodzinami. Filip był najdłużej żyjącym mężczyzną z rodziny królewskiej – a jego 73-letnie małżeństwo z królową pozostaje najdłuższym w historii królewskiej.
Jeśli interesujesz się historią koniecznie przeczytaj o 9 wypadkach, które nazawsze zmieniły świat.
Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!
Komentarze