Trzewikodziób
to gatunek dużego ptaka, który zamieszkuje Sudan Południowy, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad. Początkowo ptak przynależał do bocianowych, później jednak stwierdzono, że trzewikodziobowi bliżej do pelikanowatych lub do czaplowatych. Najbardziej charakterystyczną częścią ciała trzewikodzioba jest gruby, szeroki, lecz krótki dziób, przystosowany do szukania pożywienia w mule. Zwykle jest opuszczony ku dołowi, często nawet oparty na szyi. Jest on poruszany silnymi mięśniami, dzięki czemu ptak może chwytać śliskie, duże ryby.
Stosunkowo duże oczy są przesunięte ku przodowi, co wspomaga widzenie trójwymiarowe. Upierzenie ma szare z zielonkawym połyskiem. Długość ciała wynosi do 120 cm, rozpiętość skrzydeł ponad 260 cm, masa samców wynosi do 6,7 kg, a samic 4,36–5,9 kg. W sytuacji zagrożenia lub w podnieceniu często kłapie dziobem, wydając donośny, głuchy dźwięk, “klekocząc” podobnie jak bocian.Trzewikodziób jest dużym ptakiem, dlatego też rzadko kiedy lata. W czasie lotu podkurcza szyję opierając dziób o pierś. Wykorzystuje prądy powietrzne wznoszące, może wtedy osiągać wysokie pułapy, nie lata na odległości większe niż 500 metrów.
Nie jest ptakiem wędrownym, przemieszcza się tylko okresowo, ze względu na dostępność pokarmu, czy zakłócenia w środowisku życia. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Ptak przyjaźnie nastawiony do ludzi, pozwalający zbliżyć się obserwatorowi na 1-2 metry.
Komentarze