Czas pandemii pokrzyżował wszystkim wakacyjne plany. Większość z nas będzie odpoczywać w Polsce, co oznacza ścisk na nadbałtyckich plażach i korki na zakopiańskich szlakach. Na szczęście Polska jest wyjątkowo piękna i każdy region ma swoje perełki, w dużej mierze nie odkryte jeszcze przez turystów! Poniżej, naszym zdaniem, mało znane, ale najpiękniejsze miejsca w Polsce! A jakie są Wasze? Jeśli uważacie, że jakieś miejsce powinno się tu znaleźć, dajcie znać w komentarzach! 🙂
Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca na ziemi
#1 Zamek Krzyżtopór
Ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii.
#2 Pałac Dietla w Sosnowcu
Neobarokowy pałac Heinricha Dietla z końca XIX w. Wnętrza pałacu zachowały część oryginalnego wyposażenia i wystroju, co sprawia, że obiekt jest szczególnie cennym zabytkiem.
Dodaj komentarz
#3 Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec
Średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV-wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej.
Dodaj komentarz
#4 Zamek Moszna
Zamek Moszna
Zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych.
Dodaj komentarz
#5 Zamek na wodzie Wojanowice
Gotycko-renesansowy nawodny zamek – obronna siedziba rycerska, położony w Wojnowicach w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia, ok. 25 km od Wrocławia. Jeden z nielicznych tego typu zamków w Polsce.
Dodaj komentarz
#6 Zamek Czorsztyn
Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem (obecnie nad Jeziorem Czorsztyńskim) w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
Dodaj komentarz
#7 Biecz
Średniowieczne miasteczko w woj. małopolskim. Ze względu na bogatą historię często jest nazywane „perłą Podkarpacia” lub „małym Krakowem”. Bywa także określany jako „polskie Carcassonne”, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.
Dodaj komentarz
#8 Mosty w Stańczykach
Dwa mosty kolejowe z lat 1917–1918 w Stańczykach, w powiecie gołdapskim, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.
Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Mosty o wysokości 36,5 m. należą do najwyższych w Polsce.
Dodaj komentarz
#9 Zamek Tenczyn
Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, włączony w XIV wieku do kazimierzowskiego systemu tzw. Orlich Gniazd, we wsi Rudno w województwie małopolskim.
Dodaj komentarz
#10 Wieś Zalipie
Wieś Zalipie (małopolskie) od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.
Dodaj komentarz
#11 Szczeliniec Wielki
Najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.
Dodaj komentarz
#12 Skansen Maurzyce
Ekspozycja etnograficzna w Maurzycach, wsi położonej w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Zduny. W skansenie prezentowane są budynki dawnej wsi łowickiej.
Dodaj komentarz
#13 XIX-wieczny pałac Kleistów w Juchowie
Znajdujący się we wsi Juchowo (zachodniopomorskie) pałac Kleistów, wzniesiony został w latach 1868-1874 roku na miejscu i na fundamentach XVIII-wiecznego dworu.
Dodaj komentarz
#14 Wodospad Szklarki
Drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m.
Dodaj komentarz
#15 Hala Lipowska
Rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m), na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Dodaj komentarz
Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!